Nazar Duası

Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var, nidası ile Rabbimiz bize seslenir. Nazar duası ile de hayatımızın her alanında olması gereken dua ile Rabbimizden doğrudan yardım talep edebiliriz. Bunlar arasında nazar duası olarak okuyabileceğimiz dualar bu yazımızda bulunuyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v) torunlarına nazar değmemesi için dua okurlardı. Bu dua şu şekilde olmaktadır;

* “Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.” Anlamı (Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.) Ayrıca nazar değmemesine karşı İbn Sünni’de bulunan bir hadiste Allah Resulünün “Allahümme barik fihi ve la tedarruh” duasını okuduğu da aktarılmaktadır.

Büyük Veli alimlerden biri olan Hasan Basri Hazretleri de nazara karşı Kalem Suresinin 51 ve 53. Ayetlerini nazar duası olarak okurdu. Bunlar;

* وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ Okunuşu; Ve in yekadullezîne keferû leyuzlikûneke biebsarihim lemmâ semiu’z-zikre ve yekulûne innehu le mecnûnun ve ma huve illâ zikrun lil âlemîn.” Olmaktadır. Anlamı ise (Gerçekten o küfredenler Kur’an-ı işittikleri zaman az kaldı seni gözleriyle yıkacaklardı. “O, mutlaka bir mecnundur” diyorlar. Oysa Kur’an bütün alemler için büyük bir uyarıcıdır.)

Nazar değen kişi şifa bulmak için sırası ile şunları okumalıdır;

  • Fatiha Suresi, Ayetel Kursi, Felak Suresi, Nas Süresi okunur.
  • Nazar değen birine başka biri okuyor ise bunlar yanında “ Bismillahi, Allahumme ezhib harreha ve berdeha ve habeseha”  okur. Ve ardından okuduğu kişiye dönerek Kum bi iznillahi teala der.

Nazar dışında kötü enerjilerden, büyüden ve zulümden korunmak için Sabah ve Akşam üç defa Besmele ile başlayarak “Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim” nazar duası olarak okur. Bunların yanı sıra Fatiha, Ayetel Kursi ve ( Nas, Felak, İhlas, Kafirun) sureleri 7 defa okunup üflenirse de iyi gelir. Bu sureler tuza okunarak da kulanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Powered by keepvid themefull earn money