Midye haram mı ? Midye nedir yenilir mi ?

Midye nedir? midye, insanların tükenttiği hayvansal bir besin kaynağıdır midye haram mı diye sorulacak olursa bu konudaki yapılan açıklamalar aşağıda belirtilmiştir. Haram mı helal mi günah mı değil mi gibi sorular oldukça çok sorulmaktadır.

Midyeler,  bazı dönemlerde  mevsim bağlantılı olarak, kabuklarının dahilinde bulunan organları  renk ve benzeri değişikliklere uğrarlar. Bazen renksiz, bazen kahverengi, kırmızımsı yada turuncu olabilirler. Bilhassa, üreme döneminde, dişi midyeler pembe-turuncu, erkek midyeler beyaz renkte olan üreme hücrelerini suya bıraktıklarında, bu durumu gören insanlar midyenin adet olduğunu düşünmüş olabilirler. Sorgulamak da kimsenin aklına gelmemiştir. Oysa bu midyelerin döllenmesi ilkbahar ve sonbaharda  olmak üzere senede iki defa gerçekleşir.

   Midyenin Günah Olmamasının Hükmü Nedir ?

Midye zararlıdır, ama günah değildir. Allah domuz etinin haram olduğunu söylemiştir. Ancak midye konusunda bunu söylemediği gibi, tam tersini söylemiştir. (Maide Suresi – 96. Ayet)

 Haram demek, her zaman  ve her ülkede Allah’ın yemeyi yasakladığı demektir. Allah’ın haram kıldığı yiyeceklerden çok az bile yenilse yine günahtır. Ayrıca dünyada nerede, hangi coğrafyada bulunduğunun da bir önemi yoktur.

 Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler. “(16 nahl 114-116)

“De ki: “Bana vahyolunan Kur’an’da bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o şüphesiz necistir- ya da Allah’tan başkası adına kesilmiş bir (murdar) hayvandan başka, haram kılınmış bir şey bulamıyorum. Fakat istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın kim bunlardan yeme zorunda kalırsa yiyebilir.” Şüphesiz Rabbin çok bağışlayandır, çok merhametlidir. “(6 enam 145)

“Haramlığı size okunanların (bildirilenlerin) dışında bütün hayvanlar size helâl kılındı.” (22 hac 30)

“Deniz avı yapmak ve onu yemek size helâl kılındı ki, hem size, hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun… Huzuruna varıp toplanacağınız Allah’dan korkun.” (5 maide 96)

Görüldüğü üzere, Allah yanlızca, 4 tane şeyi haram kılıyor. Deniz ürünlerini de helal kılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Powered by keepvid themefull earn money