Evvabin namazı fazileti

Evvabin namazı akşam namazından sonra kılınan kılınması sünnet ve müstehap fazileti çok olan altı rekatlık bir namazdır. Evvabin, kelime manası itibarıyla “evvab” kelimesinin çoğulu olup, tövbe ve istiğfar ederek Allah Teala’ya sıkça yönelen kişi anlamına gelmektedir.

evvabin

Evvabin namazı, Akşam namazının sünneti kılındıktan  sonra, iki rekattan altı rekata kadar kılınabilen bir namazdır. Evvabin namazı birçok hadiste çok sevaplı olduğu bildirilmiş ve bunamazın kılınması tavsiye edilmiştir.

Ebû Hüreyre (radıyallahu anh)’den, Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurduğu  rivâyet edilmiştir:

“Kim akşam namazından sonra, aralarında kötü bir şey konuşmadan altı rekât (nafile) namaz kılarsa bu ibadeti on iki senelik (nafile) ibadet sevabına bedeldir.” (Tirmizî, Mevakît, 204)

Hazreti  Ammar b. Yâsir (radıyallahu anh) akşam namazından sonra altı rekât namaz kılınca yanındakiler bu namazı sordular, o şu cevabı verdi:

 “Ben sevgili dostum Allah Resulü’nü gördüm akşam namazından sonra altı rekât kıldı.” ve şunu ekledi “Kim akşam namazından sonra altı rekât kılarsa, denizköpüğü kadar günahı olsa bile affolur.” (Ebû Nuaym el-İsfahanî, Ma’rifetu’s-Sahabe, XIV, 486.)

Fıkıh sohbetinde şunu dinledim. özetle:(bu cümleler sohbete ait bana değil)

”sen kim oluyorsun da şu namazı kıl bunu kılma diyorsun. Hz. Peygamber efendimiz (s.a.v.) her kim akşam namazından sonra 6 rekat namaz kılarsa denizin köpükleri kadar günahı olsa af olur demiş.”

1 Yorum

  1. Rabbim kabul etsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Powered by keepvid themefull earn money