Ayetel Kürsi

Ayetel kürsi duası bakara suresinde geçen 255. ayettir. Bu sayfada ayetel kürsinin fazileti anlamı türkçe ve arapça meali , ezber için video gibi bilgilendirici metaryeller bulunmaktadır. Faydalanmanızı ümit ediyorum. Umarım sizlerde ezberleyebilirsiniz. 

Peki ayetel kürsinin faziletleri nelerdir? Ne gibi faydaları bulunmaktadır ? Bu sayfamızda bu sorulara da cevap olabilecek yazılar ekledik. Dilerseniz bu yazımızı okuduktan sonra sitemizdeki diğer sayfalara da gözatabilirsiniz. Yorumlarınız görüşleriniz bizim için önemlidir.

Bismillahirrahmanirrahim

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.

                                                                                                                                                                 Ayetel Kürsi Türkçe Anlamı
 • ayatul kursiAllah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur.
 • Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
 • Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
 • O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
 • O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)
 • O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
 • O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
 • O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
 • O, yücedir, büyüktür.

 

Ayetel Kürsinin Bazı Özellikleri

Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV), Zeydi çağırarak yazdırmıştır.

Ayetel Kürsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.

Şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçmış, iblis’in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir.

Peygamber Efendimiz’in(SAV) Ayet-el Kürsi’de bulunan “Yâ Hayyu – Yâ Kayyumu”, “Hayy ve Kayyum olan Allah’ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum” buyurarak  ettiği duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmekle beraber, Ariflerin Sultanı Beyazıd-ı Bistami (RA) “Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lakin sen kalbini her şeyden boşaltıp, onu Allah’ın C.C. Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret” buyurmaktadır.

Ayetel Kürsi de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerime’de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere onyedi yerde Allah’u Teâlâ’nın İsmi geçmektedir.

Yatmadan okuyana Allah’u Teâlâ tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

Ya Rasulullah  Kur’ân-ı Kerimin hangi Sûresi(derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabe’ye “İhlâs Sûresi” buyurdu. O Sahabe “Kur’ân-ı Kerimde hangi Ayet(Fazilet bakımından) daha üstündür.” diye sorunca, Peygamber Efendimiz “Ayet-el Kürsi’dir” buyurdu.

Ayet-el Kûrsi’yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kûrsi, Kur’ân-ı Kerimin dörtte biridir.

Efendimiz buyurdu ki; “İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan Allah’a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kûrsi’nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş’ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan Allah’u Teâlâ Hazretlerini) takdis eder(O’na Tazimde bulunur.)

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

dua resim

Ayetel kürsinin sırları

Peygamber Efendimiz buyurdular ki; “Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsi’yi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder.Her kim onu yatacağı zaman okursa, Allah’u Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir.” (Beyhâki)

Peygamber Efendimiz buyurdular ki “Bakara Sûresinde bir Ayet vardır ki Kuran Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kûrsi’dir.” (Beyhâki)

Peygamber Efendimiz buyurdular ki; “Her kim farz namazın arkasında Ayetel kürsiyi okursa, diğer namaza kadar Allah’ın C.C. zimmetinde olur.” (Heysemi)

Peygamber Efendimiz buyurdular ki “Her kim Ayet-el Kûrsi’yi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı(kederli) anında okursa Allah C.C. ona yardım eder” (Suyuti, Dürrül Mensûr)

(Şeytan, cinler v.s. şerli yaratıkların şerrinden ve anne yada çocuğuna zarar vermelerinden yada öldürmelerinden korunmaları için) Doğum yapacak kadının, Ayet-el Kûrsi, A’raf 54. Ayeti sonuna kadar, Felâk ve Nâs Sûrelerini okuyarak Allah’u Teâlâ’ya sığındırılması gerekir(Hadis-i Şerifle bildirilmiştir).

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Sen Ayet-el Kûrsi’den neredesin? O herhangi bir yemek veya katık üzerine okunursa mutlaka Allah C.C. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır.” (Suyuti)

Efendimiz(SAV) Sûre-i Bakaranın sonunu(Amener Rasûlü) ve Ayet-el Kûrsi’yi okuduğu zaman gülerdi ve “Onlar Arş’ın altındaki, Rahman’ın (Teâlâ) hazinesindendir.” buyururdu. (Suyuti)

Seleme İbni Kays(RA) “Allah’u Teâlâ, ne Tevratta, ne İncil’de, nede Zebur’da Ayet’el Kûrsi’den daha büyük bir Ayet indirmedi.” (Suyuti)

Ayet-el Kûrsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür. Ayet-el Kûrsi’nin insandan şeytanları kovmakta çok tesirli olduğunu söylemişler, ayrıca saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım ettiği sahir(büyücü), kâhin, falcı, nefis ve şehvet ehli, zulüm ve gazab erbabı üzerine sadakatle okunulduğunda onların şeytanlarını etkisiz hale getirmekte de büyük gücü olduğunu denemişlerdir. Ancak sadakatle okunması şartı koşulmuştur.

Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayetel kürsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek Allah’ın C.C. izniyle hasıl olur(ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi çok önemlidir).

Cin musallat olan çocuğa 18 kere Ayetel kürsi okunursa Allah’ın izniyle şifa bulur.

Yemeğe okunursa yemek bereketlenir.

Devamlı okunursa unutkanlığı giderdiğini Hz Ali  buyurmuştur.

Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işleri başarır. 

Bir kimse evinden çıkarken Ayetel kürsi okursa, Hakk Teâlâ yetmiş Meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler.

 Cübbeli ahmed hocanın anlatımı ile ayetel kürsinin sırları

Umarım faydalı olmuştur görüş ve önerilerinizi bekliyoruz 

Bir yorum da sen yaz 🙂 

YORUM EKLE OKUYANLARI YORUMLA

10 yorumlar

 1. Allah razı olsun

 2. güzeldi

 3. Allah.cc.lu bizi salih kıllarından olup güzel ameller işlemeyi nasip etsi .slm.

 4. yazarım bunu ben çok sevdim ama ayetel kürsinin anlamı kısa olsun

 5. Siteyi begendik

 6. Bu site cok guzel Allah razı olsun

 7. Allah razı olsun hocam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Powered by keepvid themefull earn money